Sport

CS Mioveni – FC Botoșani 0-2

C Botoșani a învins CS Mioveni în deplasare, scor 2-0, în ultimul meci al etapei #7 din Liga 1.

La Mioveni gazdele au avut prima ocazie de a marca în minutul 8. Infiltrat în careu, Coșereanu a șutat puternic, dar portarul Pap a respisn excelent. Botoșani a dat replica prin Mailat (18). Găsit excelent de Mihai Roman în careu, fostul jucător al CFR-ului a reluat din voleu puțin pe lângă poartă.

Cele două echipe nu și-au mai creat nicio ocazie timp de 45 de minute. Minutul 70 a adus deschiderea scorului. Tîrcoveanu a centrat perfect din corner, iar Dican a reluat cu cqapul pentru 1-0.

Moldovenii au mai înscris odată prin Patache (85). Lăsat cu poarta goală de pasa lui Petkovski, acesta a stabilit scorul final. Victoie pentru FC Botoșani care urcă pe locul 8 și continuă lupta pentru locurile de Europa.