InfractionalLocal
Vitezoman tras pe dreapta de polițiștii botoșăneni. Tânărul de la volan s-a ales cu amendă și dosar penal
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2023/04/radar-politia-actiune-3.jpeg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 22 august 2023, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, au efectuat semnal de oprire, pe drumul național DN 29 C,pe raza comunei Vârfu Câmpului, unui autoturism ce a fost surprins de aparatul radar cu o viteză de 38 km peste viteza regulamentară.
În urma verificărilor s-a stabilit, că la volanul autoturismului era un bărbat, de 36 de ani, din municipiul Botoșani, care avea suspendat dreptul de a conduce orice autovehicule.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, totodată, conducătorul autoturismului fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 580 lei.