Sport

Valeriu Iftime, savuros după ce FC Botoşani a câştigat primul meci în Superligă: „Am câştigat Champions League! Mai mare bucurie ca asta nu există!”

Valeriu Iftime, savuros după ce FC Botoşani a câştigat primul meci în Superligă: ”Am câştigat Champions League! Mai mare bucurie ca asta nu există!”

Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 21-a a Superligii. Este prima victorie a sezonului pentru FC Botoşani.

La Galaţi, gazdele au presat, dar nu au reuşit să marcheze sau să producă ocazii mari de gol, iar moldovenii au trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în minutul 38. În minutul 50 golul lui Maciel a fost anulat pentru ofsaid, iar gazdele au rămas în zece din minutul 64, după ce Adrian Rus a primit direct cartonaşul roşu.

După trei minute, Eduard Florescu a executat perfect o lovitură liberă şi a deschis scorul, dar gălăţenii nu au avut reacţie şi, în minutul 90+1, Ilicic i-a pasat în careu lui Eduard Florescu, care a reuşit dubla.

La finalul meciului, Valeriu Iftime a oferit mai multe declaraţii. Patronul de la FC Botoşani a fost foarte încântat de prima victorie obţinută de echipa lui.

Am câştigat Champions League! Mai mare bucurie ca asta nu există! Pe cuvântul meu de onoare! E mare lucru. Galaţiul e o echipă bună. Am avut şi două ocazii mari. Să vedem ce se va întâmpla. A venit Crăciunul la Botoşani!”, a declarat Valeriu Iftime, potrivit Sport.ro.

FC Botoşani s-a impus cu 2-0, reuşeşte prima victorie a sezonului şi se află tot pe ultimul loc al clasamentului, al 16-lea, cu 12 puncte. Echipa lui Mihai Ciobanu s-a apropiat însă la numai un punct de Dinamo. Oţelul are 26 de puncte şi ocupă locul 11.