InfractionalLocal
Urmărire în trafic pe străzile din Botoșani. De ce nu au oprit la semnalul polițiștilor
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2023/12/actiune-politia-razie-5.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 9 decembrie 2023, polițiștii rutieri au observat, pe strada Primăverii, un autoturism al cărui conducător auto a schimbat brusc direcția de deplasare, la vederea autospecialei de poliție.
Polițiștii au procedat la urmărirea acestuia, reușind să-l intercepteze în scurt timp, stabilindu-i identitatea în persoana unui tânăr de 34 de ani, din municipiul Botoșani.
În urma testării cu aparatul etilotest, valoarea rezultată a fost de 0, 71 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.