Material lemnos confiscat la Ștefănești și Vârfu Câmpului
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2023/12/lemne.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 9 decembrie 2023, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești au oprit pentru control, pe drumul public din orașul Ștefănești, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 29 de ani, din județul Suceava, care transporta 2 metri cubi de material lemnos.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale de proveniență sau transport pentru cantitatea de material lemnos pe care o transporta.
Fața de acesta a fost dispusă măsura sancționării contravenționale cu amendă în valoare de 1.000 de lei, iar materialul lemnos a fost confiscat.
*
La data de 9 decembrie 2023 polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr 5 Mihăileni au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un tânăr de 27 de ani, din județul Suceava, care transporta aproximativ 6 metri cubi de material lemnos fără a deține documente legale.
Acesta a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 2.000 de lei, iar materialul lemnos a fost supus confiscării.