Alte sporturiSport

SPORT | Victorie de senzaţie pentru Simona Halep în finala de la New Haven! A intrat în top 20 WTA!

După un început ezitant de meci, Simona a reuşit să-şi impună jocul şi a profitat de faptul că Kvitova a comis mai multe duble greşeli, reuşind să câştige destul de repede primul set, scor 6-2.

Setul secund a debutat cu un break reuşit de Simona, apoi Kvitova şi-a pierdut încrederea şi a cedat şi următoarele trei game-uri, jucătoarea noastră conducând în acel moment cu 4-0. Apoi ambele jucătoare şi-au făcut servicul, jucătoarea noastră s-a impus în final cu 6-2. Meciul a durat o oră şi 6 minute.

Simona Halep şi-a adjudecat astfel al patrulea titlu din carieră, primul din categoria Premier, după ce a triumfat în 2013 la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch şi Budapesta. Până în prezent, ea a mai jucat trei finale, două la Fes (2010 şi 2011) şi una la Bruxelles (2012), toate pierdute.

În urma acestei victorii, jucătoarea noastră va primi 470 de puncte WTA şi 117.000 de dolari.

29 din ultimele 34 partide au fost câştigate de Halep, care este, alături de Sorana Cîrstea, una dintre cele mai frumoase surprize din circuit, în 2013. Graţie performanţei de la New Haven, Simona va intra, de luni, în topul celor mai bune 20 de jucătoare din lume.