ImportantLiga 4

SPORT | Sportivul Trusesti, o noua victorie in fata Romei pe teren propriu intr-un meci cu SCANDAL – GALERIE FOTO

Partida dintre Sportivul Trusesti si AS Roma programata astazi se anunta una foarte incinsa inca de la meciul dintre cele doua echipe din Cupa Romaniei, cand romanii i-au scos din competitie pe trusesteni.

Cu doua infrangeri in ultimele doua deplasari la Trusesti, romanii au ajuns la stadion convinsi ca vor rupe “blestemul” si vor pleca cu cele trei puncte. Gazdele, dar si brigada de arbitrii condusa de Alexandru Sofronie a facut sa nu fie asa.

Asa cum stiu toate echipele din Liga a IV-a, la Trusesti este foarte greu sa obtii puncte si nu pentru ca acolo ar juca un “Messi” de Botosani, ci pentru ca pe “campul” lor, jucatorii pun o presiune extraordinara pe arbitri, isi provoaca adversarii si joaca foarte dur. Pe langa asta, Sportivul Trusesti este singura echipa din Liga a IV-a care are vestiarul la aproximativ 500 de m de teren.

Revenind la meci, gazdele au deschis scorul in minutul 30 prin Rotariu, insa in minutul 37, romanii egaleaza prin Vasilachi, care a executat perfect o lovitura libera de la 16 m, spre disperarea gazdelor care au contestat vehement acordarea acelei lovituri, de fapt gazdele au contestat orice lovitura acordata impotriva lor la acest meci.

Romanii au atacat pentru a trece in avantaj, insa au fost surprinsi pe un contraatac de gazde, care au reusit sa duca scorul la 2-1, acesta fiind si rezultatul la pauza.

La pauza meciului spiretele s-au cam incins. Sefii Romei au contestat maniera de arbitraj a centralului Alexandru Sofronie si a asistentului Bogdan Robota, care luau unele decizii de frica gazdelor.

Repriza a doua a debutat cu un moment total nefericit, care a umplut paharul. Jucatorul celor de la Roma, Razvan Carabus, este lansat pe partea stanga, insa faulteaza in atac, iar centralul ii arata cartonasul galben. In acel moment, portarul Musteata de la gazde, iese nervos din poarta, se duce la Carabus si il agreseaza, izbindu-l in cateva secunde pe gazon. In loc de cartonas rosu, centralul partidei arata doar cartonas galben portarului pentru gestul sau. In acel moment sefii Romei au vrut sa scoata echipa de pe teren, insa au fost cu greu convinsi de jucatori sa renunte la aceasta idee.

Dupa 5 minute jocul s-a reluat si simtindu-se cu musca pe caciula, Sofronie acorda lovitura de la 11 m pentru AS Roma la un hent evident, recunoscut si de spectatorii gazdelor. Vasilachi executa si egaleaza din nou.

In minutul 70, gazdele beneficiaza de o lovitura libera de pe partea stanga, Ungureanu respinge balonul in fata, iar Stefan duce Trusestiul din nou in avantaj. In minutul 74, capitanul Trusestiului vede al doilea cartonas galben si revoltat a luat balonul si l-a lovit pe cu aceasta pe centralul partidei. In minutul 85, se restabileste egalitatea numerica pe teren, Nutu de oaspeti fiind si el eliminat pentru doua “galbene”.