Sport

SPORT | Seară DEZASTRUOASĂ pentru echipele românești de fotbal! Singura consolare este golul fabulos înscris de Grozav din foarfecă.

Astra Giurgiu a dezamăgit crunt în primul meci din play-off-ul pentru grupele Europa League. Maccabi Haifa s-a impus cu 2-0, goluri Rayos şi Turgeman, şi are prima şansă în returul de peste o săptămână. Meciul se va juca la Piatra Neamţ.

article_357774_1

Vicecampioana României, Pandurii Tg.Jiu a pierdut manşa tur din “dubla” cu Sporting Braga, scor 0-1 şi şi-a diminuat considerabil şansele de a merge în grupele Europa League.

levadia-tallinn-pandurii-targu-jiu-0-0-in-prima-mansa-a-turului-ii-preliminar-din-europa-league-217560

După ce au trecut de Levadia Tallin, 4-0 şi de Hapoel Tel Aviv, 3-2, gorjenii au suferit astăzi prima înfrângere în Europa League, cu finalista de acum doi ani a competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost înscris de Yazalde, care a deviat în poarta goală un şut al lui Alan.

FOTBAL:FC PETROLUL PLOIESTI-VITESSE ARNHEM 1-1,EUROPA LEAGUE (1.08.2013)

Petrolul a început bine meciul de pe Liberty Stadium, contra galezilor de la Swansea, dar visul frumos a ţinut doar 15 minute. Routledge a şutat spre poarta lui Pecanha, iar Hoban a deviat mingea în plasă.

Asaltul galezilor la poarta prahovenilor a continuat, iar în mintulul 22 Shelvey a centrat în careu, Pablo Hernandez a deviat balonul pentru Michu, care a înscris din faţa porţii.

Trei minute mai tîrziu, Swansea a ridicat scorul la 3-0. Acelaşi Pablo Hernandez a trimis în careu, de unde Routlegde, lăsat liber de Achim, a reuşit să-l învingă pe Pecanha.

În minutul 57, Contra a forţat ofensiva şi i-a trimis în teren pe Priso şi Dore. Golul a venit însă tot în poarta lui Pecanha. Michu a centrat în faţa porţii pentru Bony, iar portarul ploieştenilor a scăpat balonul în plasă.

Degringolada din apărarea Petrolului a continuat, iar în minutul 70, Pozuelo a înscris cu un şut din marginea careului.

Golul de onoare al prahovenilor a venit în minutul 87, cînd Guilherme a centrat perfect în careu, iar Grozav a marcat un gol superb, din foarfecă.

Sursa: prosport.ro și gsp.ro