SPORT | S-a reluat Liga 1! Vointa Sibiu a fost surpriza primei etape, care a invins echipa lui Tiganasu cu 1-0! Vezi ce meciuri se joaca astazi!

Un contraatac letal al ardelenilor din finalul partidei i-a stricat debutul lui Conceicao pe banca Astrei.

Pe degetele de la mînă ai putut număra ocaziile din prima repriză a partidei de la Sibiu. Un teren greu, aproape mocirlos, a stat în calea celor două echipe, preocupate mai mult de siguranţa unei remize. Mai familiarizaţi cu gazonul, sibienii au ajuns primii la poarta adversă, dar Tătar s-a speriat cînd s-a trezit singur la 7 metri de poartă, reluînd pe lîngă buturile unui Lung jr. încremenit şi el de ratare (10).

La debut, Conceicao nu a riscat nimic, iar Astra a ajuns la poarta lui Miron abia după o jumătate de oră, însă cross-ul lui Ţigănaşu nu a fost calibrat (31). Sibiul şi-a turnat plumb în ghete după o nouă ratare incredibilă a lui Antohi (40), care s-a pierdut la doar 4 metri de poartă. Nimic nou nici după pauză. Abia după o oră de joc, Pelici a gîndit că e cazul să schimbe ceva. L-a introdus inspirat pe Romulus Miclea, care şi-a făcut încălzirea cu o bară şi apoi a finalizat un contraatac letal (86), suficient pentru o gură de oxigen necesară Sibiului.