SPORT | Rusescu a salvat din nou pe Steaua, care s-a apropiat la 6 puncte de Dinamo – VIDEO

Universitatea Cluj – Steaua 0-1 (0-1), in cel mai tare meci din etapa 20 a Ligii I. Singurul gol a fost marcat de Raul Rusescu, iar Steaua a ajuns la 6 puncte de liderul Dinamo si a reintrat in cursa pentru titlu.

Steaua Bucuresti continua sa viseze cu ochii deschisi la un nou titlu de campioana. Echipa lui Ilie Stana tremurat tare aseara pentru o victorie la limita, scor 1-0 pe terenul Universitatii Cluj, si a ajuns la 6 puncte de liderul Dinamo Bucuresti.

Singurul gol al partidei de ieri, de pe Cluj Arena, a fost marcat de Raul Rusescu, acelasi jucator care adusese victoria Stelei si etapa trecuta, la Mioveni. Inceputul de meci a fost, insa, unul de cosmar pentru antrenorul Stelei. In minutul 3, Martinovici (folosit si aseara fundas dreapta) s-a accidentat stupid si Ilie Stan a fost nevoit sa faca o prima schimbare: l-a introdus pe Bicfalvi la mijlocul terenului si l-a trecut pe Prepelita fundas dreapta. In minutul 20, lovitura de teatru: Prepelita a facut intindere si a fost inlocuit, astfel ca Stan a fost nevoit sa mute din nou. L-a introdus pe Iliev fundas central si l-a trecut pe Chiriches in banda dreapta.

Oamenii Stelei au început sa se trezeasca dupa ce au privit îngroziti filmul horror din startul partidei. Chipciu, Florin Costea si Pîrvulescu au ratat, insa, cateva ocazii bune, la fel ca si Pacurar, care l-a incercat cu un lob de la 40 de metri pe Tatarusanu. Cand cei peste 27.000 de spectatori asteptau pauza, “U” a început sa se scalde în ape tulburi. Capitanul Szukala i-a întins colacul de salvare lui Stan. Fundasul a respins aiuritor pana la Rusescu, care a trimis în forta la coltul scurt (‘37). 0-1, iar Bicfalvi putea majora diferenta cu o reluare cu capul, usor pe langa, dupa ce a gasit conexiunea la cornerul lui Pîrvulescu (40). Înaintea pauzei, Cristea si Niculescu au semnat reactia gazdelor, dar fara complicitatea tabelei.

Paradele lui Tatarusanu

Ilie Stan a încercat sa-si tina echipa sus în terenul advers si dupa pauza, stimuland cu gesturi largi pressingul ros-albastrilor. Repriza secunda a debutat cu ocazii la ambele porti: voleul lui Cristescu a ocolit vinclul (‘46), iar efortul generos al lui Bourceanu, care a plecat pe un culoar, pe contraatac, a gasit de data aceasta reflexul lui Bornescu (‘48). Doua minute mai tarziu, Chipciu a avut si el sansa unui gol, dar sutul sau a fost respins în corner. Minunea a aparut în minutul 65. Cristea a bagat trei alunecari la aceeasi faza, Niculescu a ridicat peluza în picioare, dar sutul sau din lovitura libera, din pozitie ideala, s-a frant în zidul Stelei (70). Cristea si Pacurar s-au aruncat spre poarta lui Tatarusanu. Portarul a respins formidabil sutul fostului stelist (76). Grozav a nimerit apoi transversala (80), iar Tony a ratat, incredibil, din 5 metri! Astfel, chinuit, Steaua urca pe 4, gratie oportunismului lui Rusescu si interventiilor sigure ale lui Tatarusanu.

Dupa meci, patronul Gigi Becali radia de fericire si si-a felicitat chiar echipa. “Forta noastra am demonstrat-o în prima repriza si în urmatoarele 20 din a doua. Acum putem sa speram la mult mai mult. M-am atacat cand am vazut accidentarile din primele 20 de minute, dar mi-am zis apoi ca Dumnezeu a facut schimbarile. Fara Chiriches în centru n-am mai avut atata siguranta, în locul lui Ilie l-as fi pus pe Iliev în dreapta. Chipciu m-a încantat, fotbalist de mare clasa! În rest, echipa a jucat binisor. Rusescu si el s-a batut în fata, mai ales în repriza a doua. În prima nu prea mi-a placut, cam dormea pe-acolo. Asta înseamna echipa care are forta. Sa nu-ti dea nici o emotie în prima repriza. În a doua ne-am retras, normal, sa tinem de rezultat“, a declarat Gigi Becali.

Etapa viitoare, Steaua va intalni Astra Ploiesti, fiind sanse foarte mari ca meciul sa se dispute chiar pe arena din Ghencea. Aseara, in ultima partida a rundei 20, Astra a invins pe CS Mioveni cu scorul de 3-1. Argesenii au deschis scorul in minutul 1, prin Zuluf, dar Astra a facut 2-1 pana la pauza prin reusitele superbe ale lui Patrascu (‘16) si Gaman (’23). Scorul final a fost stabilit de Spadacio, care a transformat impecabil o lovitura libera de la 22 de metri, in minutul 58.