SPORT | România s-a calificat în sferturile CM de handbal, după eliminarea campioanei mondiale, Brazilia

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat, duminică, la Kolding, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a eliminat în optimile competiţiei, cu scorul de 25-22 (13-8), chiar deţinătoarea titlului, Brazilia.

România s-a calificat în sferturile CM de handbal, după eliminarea campioanei mondiale, Brazilia (Imagine: Dan Tautan/ Arhiva Mediafax Foto)

Antrenorul naţionalei de handbal feminin a României, Tomas Ryde, a declarat după eliminarea campioanei mondiale Brazilia, în optimile CM, că meciul de duminică seară a fost pregătit foarte bine şi că a fost şi “mult antrenament mental şi psihologic”.

“Foarte multe lucruri le-am pus cap la cap din meciurile dinainte, ne-am pregătit foarte bine, a fost foarte mult antrenament mental şi psihologic. Am avut un final de meci cu apărarea foarte bună, Paula Ungureanu a fost extraordinară, Geiger şi-a îmbunătăţit jocul mult. Urmează jocul cu Danemarca,va fi o nouă provocare şi va fi foarte frumos. Vom lua totul pas cu pas”, a declarat Tomas Ryde, la Dolce Sport.

La rândul său, portarul Paula Ungureanu, care a fost declarată jucătoarea meciului, a spus că România a avut în plus faţă de meciurile anterioare, ambiţia.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul www.GazetaBT.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.