Liga 1Sport

SPORT | Petre Grigoraș: ”A fost o lecţie pe care trebuie să o privim cu demnitate”

Petre Grigoraş, antrenorul principal al ACS Poli Timişoara, nu îşi explică atitudinea elevilor săi în a doua repriză a meciului de la Botoşani când au încasat numai puţin de cinci goluri.

„Botoşaniul a mers foarte bine şi trebuie să-i felicit pentru victorie, pentru dorinţă, angajament, dăruire. A fost o lecţie predată nouă. În repriza a doua am ieşit pe teren ca şi cum eram mulţumiţi cu acel 1-1, am făcut nişte greşeli, să le spun doar copilăreşti, la golul doi şi trei, după care totul s-a năruit. A fost o lecţie pe care trebuie să o privim cu demnitate şi dacă mai e timp, să avem de învăţat. FC Botoşani avea o situaţie la fel de delicată. Acum, după această înfrângere, moralul estela pământ. Cu cât se scurg etapele, e foarte greu să mai revii. Cu astfel de atitudine, e foarte greu să câştigi puncte. Ceea ce am discutat o fost cu totul invers faţă de ce am văzut pe teren. O am timp vreo 16 ore până la Timişoara ca să reflectez. Este inexplicabilă această schimbare radicală care s-a petrecut în pauza jocului. Noi trebuia să avem un moral mai ridicat şi să intrăm mai motivaţi. Mi-am asumat un risc foarte mare când am venit. Prima dată am refuzat oferta, am revenit asupra deciziei. Nu cunoşteam foarte bine echipa. Am zis că o să încerc. Trebuie să duc crucea până la capăt”, a spus Petre Grigoraş, potrivit fcbotosani.