Sport

SPORT | Lista adversarilor posibili pentru Steaua in grupele Ligii Campionilor

Steaua va face parte din urna a patra a tragerii la sorti pentru grupele Ligii Campionilor si va avea adversari de temut in cea mai importanta competitie intercluburi.

Revenita in grupele Ligii dupa o pauza de cinci ani, Steaua va simti din nou gustul meciurilor tari si isi va afla adversarele intr-o tragere la sorti ce va fi transmisa in direct de Ziare.com joi, de la ora 19:00.

Steaua trebuie sa faca apel la noroc inaintea tragerii la sorti. In cel mai fericit scenariu, ros-albastrii pot avea adversare echipe precum Benfica, TSKA Moscova si FC Basel.

Exista insa si un scenariu negativ, in care adversare ar fi FC Barcelona, Juventus si Manchester City.

Adversarele posibile pentru Steaua:

Urna 1: Bayern Munchen, Barcelona, Chelsea, Real Madrid, Manchester United, Arsenal, FC Porto, Benfica

Urna 2: Atletico Madrid, Sahtior Donetk, AC Milan*, Schalke, Marseille, TSKA Moscova, PSG, Juventus

Urna 3: Zenit Sankt Petersburg*, Manchester City, Ajax Amsterdam, Borussia Dortmund, FC Basel, Olympiakos, Galatasaray, Bayer Leverkusen

Urna 4: FC Copenhaga, Napoli, Anderlecht, Steaua, Viktoria Plzen*, Austria Viena, Real Sociedad*, Sahtior Karagandy*

Echipele notate cu * in dreptul numelui vor disputa returul playoff-ului miercuri seara, insa pornesc cu prima sansa.

Meciurile in urma carora se vor stabili ultimele adversare:

Zenit – Pacos de Ferreira, in tur 4-1
Celtic – Sahtior Karagandy, in tur 0-2
Maribor – Viktoria Plzen, in tur 1-3
Real Sociedad – Lyon, in tur 2-0
AC Milan – PSV Eindhoven, in tur 1-1

Steaua s-a calificat in grupele Ligii Campionilor dupa o pauza de cinci ani in urma rezultatului de egalitate, scor 2-2, obtinut pe terenul echipei Legia Varsovia. Golurile stelistilor au fost marcate de Nicusor Stanciu si Federico Piovaccari.

In prima mansa, scorul a fost 1-1, insa Steaua merge mai departe datorita numarului de goluri marcate in deplasare.

Steaua isi va afla adversara din grupele Ligii Campionilor joi, de la ora 19:00, in direct pe site-ul Ziare.com.

Sursa: ziare.com