Liga 4

SPORT | LIGA 4: DERBY-UL NORDULUI incheiat cu SCANDAL! CS Darabani – FC Paltinis 4-3 in prelungiri – GALERIE FOTO

CS Darabani a câştigat la limită (4-3) în ultimul minut al prelungirilor, derby-ul zonei oraşului Darabani, cu vecinii de la FC Păltiniş. Jucătorii au dedicat victoria delegatului echipei, Mihai Plugaru, care a împlinit astăzi 49 de ani. Costel Romanescu şi Ioan Palalaie l-au contestat la final pe autorul „dublei” dărăbănenilor, Vasile Ştefănică, după ce oficialii oaspeţilor au făcut implicaţi într-un meleu, din care au fost „smulşi” de poliţiştii locali şi preşedintele dărăbănean Vasile Floria.

Orgolii mari pe terenul de fotbal din Conceşti, poate mult prea mari pentru fotbalul care se joacă în „liga lui Calistru”. În orice caz, cei aproximativ 50 de suporteri au avut ce vedea la derby-ul cu echipa primarului Romanescu, care era foarte optimist la startul partidei. După mai puţin de un sfert de oră de joc, fiul său Vlad este găsit liber în careul dărăbănenilor, atacantul îl serveşte pe Florin Eşanu, care deschide scorul. Bucuria lui Romanescu nu a ţinut decât 10 minute, deoarece Vasile Ştefănică profită de o nesincronizare în apărarea oaspeţilor şi reuşeşte golul egalizator. Din minutul 25, spiritele se încing, şi cei doi preşedinţi de club, Vasile Floria respectiv Costel Romanescu, se duelează şi ei verbal pe marginea terenului. Oaspeţii preiau conducerea în minutul 33, când tuşierul Vasile Jităreanu indică faptul că balonul trimis de Serghei Popovici a depăşit linia porţii lui Alin Andruş. Romanescu este în extaz.

Centralul Mitriţă Cohal nu acordă un corner evident după şutul lui Dumitru Grosu, iar Vasile Floria protestează şi este avertizat de arbitru. În ultimul minut al primului mitan, mingea trimisă cu capul de Grosu îl loveşte în cot pe Alin Biciuşcă, iar centralul indică punctul cu var. Transformă Vasile Ştefănică, care restabileşte egalitatea. Auzind, probabil, că astăzi e ziua de naştere a delegatului dărăbănean Mihai Plugaru şi a preşedintelui Băsescu, un suporter al gazdelor (foto dreapta) a sărbătorit pe marginea terenului. La pauza meciului, Costel Romanescu s-a îndreptat spre jucătorul său, Adrian Stîncă, care se afla în tabăra suporterilor gazdelor, şi l-a făcut „nesimţit” şi „jigodie” pe fotbalist, deoarece a refuzat să mai evolueze pentru echipa sa. Dărăbăneanul a replicat că nu a semnat nici un contract cu echipa din Păltiniş.

„Babă” gol cu dedicaţie pentru soţie, iar Palalaie: „Filmaţi cum ne fură!”

În minutul 54, Andrei Palamariu loveşte bara transversală, iar mingea ajunge la Grosu, care îi aduce pe dărăbăneni în avantaj. Un balon revine mai greu din spatele porţii lui Andruş, iar centralul Cohal solicită oamenilor de ordine evacuarea unui grup de suporteri ai gazdelor, printre care se aflau câţiva consilieri locali, dar şi candidatul la Camera Deputaţilor pe Colegiul Darabani, Costel Şoptică (foto jos, stânga).
Grosu se prăbuşeşte după o intrare mai hotărâtă a unui fundaş din Păltiniş, iar suporterii gazdelor au apreciat la jucătorul dărăbănean că „a strigat frumos”. În minutele de prelungire, Florin Palalaie are golul egalării în vârful bocancului, dar Ovidiu Tărnăuceanu este cel care marchează, după ce îl lobează pe portarul Andruş. Se părea că acesta este deznodământul partidei, dar în ultimul minut al prelungirilor, Cohal Mitriţă acordă o lovitură liberă pentru gazde de la aproximativ 18 m poziţie centrală. Ionuţ Guceanu a trimis mingea în zid, iar Sebastian Ştefănică a executat o foarfecă „marca Chiricheş” pentru 4-3. „Babă ”a dedicat golul soţiei sale.

Dărăbănenii şi-au adjudecat, cu noroc, toate cele trei puncte. După fluierul final, oficialii oaspeţilor s-au îndreptat spre centru terenului să-i „mulţumească” arbitrului pentru acordarea loviturii libere din care gazdele au marcat golul victoriei. Romanescu a dat tonul cu o „scurtă” spre arbitru, dar poliţiştii locali au fost la post. Delegatul Ioan Palalaie a devenit cel mai recalcitrant, strigând la un moment dat: „Filmaţi cum ne fură!”, dar a fost îndepărtat de pe teren de preşedintele Floria şi fratele lui Palalaie, Florin. Foarte supăraţi, oficialii oaspeţilor au formulat o contestaţie în care au scris că decarul dărăbănenilor, Vasile Ştefănică, care a evoluat in urma cu doua sezoane pentru FC Păltiniş, fiind apoi împrumutat la Darabani, nu a avut drept de joc împotriva echipei sale. „Voi dovedi la AJF că, contractul de împrumut al jucătorului Ştefănică a fost falsificat” a declarat pentru Darabaneni.ro, Costel Romanescu

APASA AICI SI VEZI MAI MULTE FOTOGRAFII!

sursa: darabaneni.ro