Liga 4

SPORT | LIGA 4: CS Darabani a calcat in picioare pe FC Zona (5-0) si vrea sa invinga si pe Dante – VIDEO

Dărăbănenii au redescoperit gustul victoriei în partidele de acasă, învingându-i la scor (5-0) pe botoşănenii de la FC Zona, care au venit la Darabani ca să aibă de unde pleca. Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Emanuel Bujor, autorul unei „duble”, scrie darabaneni.ro.

După un sfert de oră de tatonare, Andrei Palamariu loveşte stâlpul porţii oaspeţilor, care sunt aproape de deschiderea scorului după ce Sebastian Ştefănică trimite un balon cu capul pe spate, iar goalkeeperul Alin Andruş respinge in extremis de sub bară. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Mihai Vatavu îl ia la ţintă pe goalkeeperul Sorin Cărpuş, balonul revine la mijlocaşul dărăbănean, care reuşeşte deschiderea scorului.zona 5 interiorÎn minutul 60, la o centrare respinsă de apărarea „zonaşilor”, balonul ajunge la Sebastian Gucianu care îi pasează secundului echipei, Ovidiu Ştefănucă, iar fundaşul gazdelor punctează în colţul lung al porţii lui Cărpuş. După numai două minute de joc, Emanuel Bujor majorează scorul după ce în primă fază goalkeeperul oaspeţilor respinge şutul lui Costel Dobrincu. Acelaşi Bujor face slalom printre adversari, după ce preia un balon la mijlocul terenului, şi reuşeşte „dubla”.

Tânărul atacant al gazdelor a dedicat golurile marcate unchiului său, dr. Lucian Aroşoaie, consilier judeţean. În minutele de prelungire ale partidei, efortul lui Costel Dobrincu este răsplătit prin golul reuşit după un assist al lui Mihai Vatavu, iar CS Darabani a încheiat definitiv conturile cu oaspeţii care au fost simpli sparingpartneri pentru dărăbăneni.

Gazdele vor susţine adevăratul test de maturitate în sâmbăta dinaintea Paştelui cu CS Dante, la Botoşani.