Liga 1

SPORT | Liga 1: Steaua Bucuresti castiga un punct la Medias – VIDEO

Steaua a obtinut o remiza dramatica in deplasarea de la Medias, din etapa a sasea a Ligii 1.

Condusa cu scorul de 2-0 dupa prima repriza, campioana a revenit in partea secunda, Lucian Filip marcand de doua ori pentru un 2-2 care aduce un punct nesperat “ros-albastrilor”.

Tehnicianul Laurentiu Reghecampf a abordat aceasta partida cu o echipa inedita, din care au facut parte doar doi dintre titularii obisnuiti – Tatarusanu si Pintilii – ceilalti fiind menajati in vederea disputei cu Legia Varsovia, din Champions League.

Faptul ca Steaua a folosit rezervele s-a vazut inca din primele minute, campioana practicand un joc anost si previzibil.

Buzean a deschis scorul in minutul 11, in urma unei gafe de proportii a lui Tatarusanu. Portarul “ros-albastrilor” a iesit pe sub mingea centrara de jucatorul Gazului, aceasta poposind linistita in plasa.

Un sfert de ora mai tarziu gazdele obtin o lovitura libera din marginea careului. Executa englezul Robertson, care dubleaza avantajul echipei sale dupa o noua greseala mare a lui Tatarusanu.

Imediat dupa gol, atacantul care a facut inchisoare in Anglia si-a scos tricoul, uitand ca avea un cartonas galben. L-a primit pe cel de-al doilea si a fost eliminat.

Din acest moment Steaua a dominat autoritar, balonul fiind jucat in marea majoritate a timpului in jumatatea de teren a mediesenilor. S-a vazut insa ca bucurestenii au mare nevoie de un atacant de careu, o multime de centrari fiind irosite pentru ca Iancu si Costea au totusi alt profil.

Partea secunda s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate, chiar daca Reghecampf i-a aruncat in lupta pe Bourceanu si Adi Popa. Posesie sterila, multe pase gresite, centrari rezolvate usor de fundasii adversi…

Filip a dat tonul revenirii in minutul 74, cand a marcat cu un sut de zile mari, de la 20 de metri. Tot Filip a restabilit egalitatea pe final, din pasa lui Mihai Costea.

Gazul putea da lovitura pe final de meci, insa Roman s-a pierdut in fata lui Tatarusanu iar Parvulescu a respins.

Acelasi Parvulescu a fost eliminat si el in prelungiri, incasand al doilea cartonas galben.