ImportantInternationalSport

SPORT | Legia Varșovia, un adversar prea tare pentru FC Botoșani. 0-3 și adio Europa League. GALERIE FOTO

FC Botoşani a pierdut meciul de pe teren propriu cu Legia, scor 0-3, şi a ratat calificarea în turul trei preliminar din Europa League, după ce şi în tur pierduse cu 0-1.

FC BOTOŞANI – LEGIA 0-3
Au marcat:
Guilherme 7′, Nikolici 38′ (penalty), Prjovici 83′

Vezi VIDEO cu golurile meciului

Moldovenii au început în atac, dar fără prea mari ocazii de poartă. De partea cealaltă, polonezii au înscris la prima ripostă. În minutul 6, Guilherme a profitat de greşeala lui Cordoş, care a preferat să iasă cu mingea din apărarea pierzînd-o, şi fotbalistul Legiei a deschis scorul.

În prima parte au existat şi două ratări uluitoare ale Legiei. Primul pe această listă a fost Duda, în minutul 31, care a scăpat singur cu portarul Iliev, a intrat în careu şi a trimis puţin peste bara transversală, deşi avea tot timpul să-şi pregătească mingea.

A doua ratare i-a aparţinut lui Guilherme, în minutul 41. După o eroare a lui Cordoş, balonul a ajuns în posesia fotbalistului Legiei, iar acesta a trimis surprinzător în bara porţii.

Golul de 2-0 l-a marcat Nikolici din penalty, cu 7 minute înainte de finalul primei reprize. Tot el a şi obţinut lovitura de pedeapsă, după ce a fost faultat de Acsinte.

Partea secundă i-a aparţinut Legiei, care a ţinut mai mult de minge, însă şi botoşănenii au avut cîteva replici. Cea mai mare ocazie a fost cea a lui Croitoru din minutul 70, cînd a prins un şut superb de la 20 de metri, iar balonul a lovit bara transversală.

Scorul final a fost stabilit de Prjovici în minutul 83, după ce a stat la limita ofsaidului şi a fost văzut bine de un coechipier care i-a pasat, iar atacantul l-a executat pe Iliev.

Legia va juca în turul 3 cu învingătoarea dintre FK Kukesi (Albania) și Mladost Podgorica (Muntenegru). În tur muntenegrenii s-au impus cu 1-0.

10 înfrîngeri
au suferit echipele româneşti împotriva celor din Polonia în cupele europene, din 22 de jocuri. Alte 4 partide s-au terminat la egalitate

Echipele de start:

FC Botoşani: Iliev – Patache (Martinus 33′), Fl. Plămadă, A. Cordoș (Vaşvari 46′), Acsinte – R. Costin (Robertson 73′), Cucu – Brata, Croitoru, Dimitrov – Hadnagy
Rezerve: Pleşca, Miron, D. Roman, Browne

Legia: Kuciak – Broz, Rzezniczak, Pazdan, Brzyski (Zyro 46′) – Furman, Jodlowiec ( Maslowski 79′) – Guilherme, Duda, Kucharczyk – Nikolici (Prjovici 70′)
Rezerve: Malarz, Lewczuk, Bereszynski, Saganowski