ImportantLiga 2

SPORT | UPDATE – GALERIE FOTO: “GENERALI” in LUPTA la -9 grade! FC Botosani i-a rasplatit pe spectatori cu o victorie categorica in fata celor de la Dunarea Galati – 291 de imagini

Victorie categorica si foarte importanta pentru FC Botosani obtinuta astazi de FC Botosani in fata celor de la Dunarea Galati. Chiar daca terenul a fost moale, iar balonul a fost greu de controlat, jucatorii botosaneni au au fost adevarati GENERALI pe frontul de lupta si au invins cu scorul de 5-1.

Era ora 12:30 de minute, iar centralul partidei, brasoveanul Robert Dumitru testa suprafata de joc. Chiar daca oficialii botosaneni doreau amanarea meciului pentru a proteja suprafata de joc, arbitrii au decis ca meciul se putea juca, asa ca la ora 13:00 cele doua echipe s-au aliniat la centru si a inceput lupta in noroi si zapada.

409195_551100384921419_2034780702_nStarea terenul se pare ca le-a “legat” picioarele celor de la Galati, care in minutul 10 a deschis scorul prin Vraciu, care a sutat de la 18 m fix sub bara transversala. Era nebunie pe stadionul “Municipal”, cei aproximativ 600 de spectatori care au indurat gerul fiind in culmea fericirii. Peste numai 3 minute, scorul a devenit 2-0, asta dupa ce fostul jucator al galatenilor, George Cirjan, a marcat frumos cu latul din 4 m.

535842_551108534920604_1605757186_nIn minutul 21 oaspetii au beneficiat de o lovitura de la 11 m, in urma unui hent a lui Acsinte. A executat Cucu in partea stanga, Dani Vlad a ghicit goltul, a atins balonul, insa nu a putut sa evite si golul. Avea sa fie o bucurie de moment in tabara oaspetilor, pentru ca Attila Hadnagy a facut 3-1 in minutul 23, dupa un gol identic cu cel reusit de Cirjan, pasa venind de la Croitoru.

535721_551103178254473_1590546257_nAcelasi Croitoru avea sa paseze decisiv si in minutul 41, cand i-a trimis lui Cirjan, iar acesta a mai marcat odata in poarta fostei echipe, ducand astfel scorul la 4-1.

In repriza secunda botosanenii au schimbat echipamentul de joc. Dupa ce in prima repriza au evoluat in alb, in mitanul secund au jucat in albastru si probabil daca mai era o repriza jucau in rosu 🙂 .

Elevii lui Cristi Popovici au dominat si repriza a doua, insa galatenii au avut mai multa sansa. Cirjan a fost aproape de hatrick in minutul 55, insa sutul sau a lovit bara transversala. In minutul 73, Marius Croitoru si-a aratat din nou clasa si demonstreaza din nou ca este cel mai bun pasator, dupa ce i-a trimis balonul in fata portii lui Vraciu, care a indeplinit o simpla formalitate, reusind sa duca scorul la 5-1, stabilind scorul final.

5595_551115108253280_514848964_nAsadar, victorie categorica, victorie muncita si o victorie foarte importanta pentru FC Botosani. Cei 600 de spectatori nu au inghetat degeaba pe stadion si merita tot respectul, la fel si jucatorii.

In urma acestei victorii, FC Botosani devine noul lider al Seriei I, cu 28 de puncte, insa cu un meci mai putin si cu 3 puncte de recuperat de la FRF.

APASA AICI SI VEZI GALERIA FOTO (291 de fotografii)!