ImportantLiga 1Liga 2

SPORT | FC Botosani si-a inaugurat noul echipament la CLUJ! Vezi VIDEO cu reusitele clujenilor din meciul din aceasta seara – GALERIE FOTO

CFR Cluj a învins pe FC Botoșani, scor 2-0, în optimile Cupei României, însă ardelenii au făcut, din nou, un meci slab. Felguieras a făcut un meci excelent, salvându-și echipa în mai multe rânduri.

Cristi Popovici nu s-a temut de campioana României, iar FC Botoșani a pus mari probleme campioanei României. De altfel, scorul la pauză a fost 0-0, ardelenii ratând o singură ocazie mare, prin croatul Bjelanovic.

Oaspeții au început ofensiv partea a doua a meciului. Croitoru, Fulop și Maghici au trecut pe lângă gol, însă CFR, echipa mai experimentată, a trecut peste aceste momente grele și a deschis scorul în minutul 57, prin Bjelanovic.

Moldovenii au primit și al doilea gol, în minutul 62, Luis Alberto stabilind scorul final, printr-o lovitură de cap, la care Stamatin nu a avut reacție.

Vașvari putea să reducă din diferență, însă și clujenii puteau să ducă scorul la 3-0, după ratările lui Rui Pedro și Bjelanovic.

FC Botoșani a ratat ultima ocazie a partidei, prin Croitoru, însă Felguieras s-a dovedit imbatabil.

CFR Cluj se califică în sferturile Cupei României, însă FC Botoșani a lăsat o impresie foarte bună, după ce în 16-imi a eliminat pe FC Vaslui.