SPORT | FC Botoșani – FC Voluntari 2-0

FC Botoșani a învins-o fără mari emoții pe FC Voluntari, scor 2-0 (M. Roman II ‘9, Golofca ’45+1), într-un meci din etapa a 9-a a play-out-ului. Mihai Roman II și Cătălin Golofca au reușit golurile victoriei liniștitoare a moldovenilor.

Succesul era tot ce îi trebuia echipei lui Liviu Ciobotariu pentru a spulbera definitiv emoțiile din subsolul clasamentului. Iar botoșănenii au început meciul extrem de montați, reușind să deschidă scorul după 9 minute.Fulop a prelungit inteligent o minge pentru Mihai Roman II, iar fostul atacant al lui CSU Craiova a finalizat nemilos, din jurul punctului cu var.

FC Voluntari putea s-o depășească pe Botoșani în clasament în cazul unei victorii, dar bara lui Signorelli, venită în urma unui șut superb, a fost singura ocazie notabilă din prima repriză.

Iar ilfovenii au primit o lovitură grea înainte de pauză. Golofca a primit o minge la marginea careului după o fază fixă și nu a stat pe gânduri. Mijlocașul a reușit o execuție pe măsură: voleu în vinclu, la care portarul Mitrev a rămas stană de piatră.

Repriza secundă a adus ocazii la ambele porți, dar tabela a rămas nemodificată. Mitrev i-a salvat în două rânduri pe ilfoveni, a căror ofensivă a fost însă inexactă și a ratat câteva oportunități bune.

FC Botoșani acumulează 29 de puncte și se situează pe locul 3 în play-out, departe acum de orice emoție.

De partea cealaltă, FC Voluntari nu reșește să treacă peste pasa nefavorabilă din ultima vreme. Ilfovenii lui Cristiano Bergodi sunt pe locul 5 în play-out, cu 23 de puncte, și privesc temători în această etapă la meciurile contracandidatelor.

Sursa: gsp.ro