Important

SPORT | FC Botoșani 4-0 SC Schwaz

FC Botoșani a început cu dreptul seria meciurilor amicale programate în cantonamentul din Austria. Botoșănenii i-au învins cu 4-0 pe austriecii de la Schwaz.

Eduard Florescu, jucător revenit după împrumutul la FC Argeș, a deschis scorul în minutul 64 după care FC Botoșani și-a creat trei ocazii prin Bautista, Melinte și Ashkovski. În minutul 72, Bautista a șutat, portarul austriac a respins iar juniorul Andronic a marcat pentru 2-0. Trei minute mai târziu, Melinte îi pasează lui Ashkovski iar acesta duce scorul la 3-0. În minutul 90, Andronic marcheză din nou în minutul 90 iar FC Botoșani câștigă cu 4-0 amicalul împotriva austriecilor de la Schwaz.

Marius Croitoru, noul antrenor principal al FC Botoșani, a folosit aproape tot lotul pe care îl are la dispoziție în cantonamentul din Austria, excepție făcând câțiva titular precum Ongenda, Miron sau Rodriguez.

Echipa de start:
Rep.1: Kraus – Hăruț, Dumitraș, Chindriș, Țigănașu – Mario, Leonel, Penescu – Câmpanu, Bîrnoi, Piftor

Rep.2: Brânză – Patache, Pițian, Moescu, Holzmann – Bautista, Diakite, Florescu – Melinte, Andronic, Ashkovski