SPORT | DINAMO – FC BOTOSANI= 1-0 rezultat final

Dinamo : Bălgrădean – Rus, Luchin, Grigore, Filip – Boubacar, I. Şerban, Elton – Matei, Ţucudean, Curtean

Rezerve: Naumovski – Rotariu, Thicot, Munteanu, Lazăr, Thomas, Zougoula

FC Botoşani: Perianu – Tăban, Ursu, Dinu, Acsinte – Vaşvari – Fulop, Croitoru, Vraciu Patache – Hadnagy

Rezerve: Curileac – Maghici, I. Matei, Codoban, R. Radu, Drugă, Cîrjan

01′ A început partida!
02′ Sut al lui Curtean din unghi, mingea este blocata de fundasii oaspetilor
06′ O singură înfrîngere a suferit Dinamo în meciurile oficiale jucate acasă în stagiunea curentă, cu Steaua, în rest 8 victorii (3 cupă) şi două remize.
09′ Curtean deviaza cu calcaiul, dar Tucudean nu ajunge la minge inaintea lui Perianu
11′ 4 puncte din 9 a scos Dinamo din confruntările cu echipele “nou-promovate”.
13′ 7 puncte din 9 a reuşit Dinamo cu formaţiile din zona Moldovei, victorii cu Vaslui şi Oţelul, remiză cu Ceahlăul.
16′ Sut al lui Elton de la mare distanta, peste poarta lui Perianu
19′ I. Serban suteaza din afara careului, in blocaj insa
20′ Tucudean primeste cartonas galben pentru simulare
23′ Botoşaniul este echipa cu cele mai multe înfrîngeri consecutive în stagiunea curentă – 6, ultimul succes fiind pe 29 septembrie, Corona-Botoşani 1-2. Totuşi, de menţionat faptul că moldovenii au 5 meciuri jucate în deplasare de unde au scos 13 puncte, 4 victorii (Mediaş, Braşov, ACS, Corona) şi o remiză (Viitorul).
25′ Grigore suteaza din lovitura libera, mingea ciupeste zidul si trece peste poarta
29′ Duel în premieră în Liga 1 între cele două echipe. Dinamo şi Botoşaniul s-au întîlnit în cupă pe 12.11.2008, la Focşani, atunci cînd echipa antrenată la vremea respectivă de Mircea Rednic s-a impus cu 3-1 (dublă Andrei Cristea, Dănciulescu / Simao). Din formaţia utilizată de “alb-roşii” în urmă cu 5 ani se mai află în lotul acestora doar Dragoş Grigore. Interesant, pe banca moldovenilor s-a aflat Leo Grozavu
31′ Evolutie modesta a lui Dinamo in partida de astăzi. De partea cealaltă, moldovenii continuă evoluțiile dezamăgitoare. Botoșaniul nu a avut nici o șansă de a marca
34′ Vraciu scapa singur spre poarta, dar de la margine se ridica fanionul
37′ Duel între a 2-a cea mai mică medie de vîrstă, Dinamo 23.6 ani, respectiv a doua cea mai mare medie, Botoşani 27.1 ani.
39′ Hadnagy suteaza din interiorul careului, mingea este retinuta insa de Balgradean
42′ Fulop trimite pe linga poarta de la marginea careului. A fost cea mai mare ocazie a meciului
43′ Mare ocazie pentru Dinamo! Tucudean reia din voleu in pieptul lui Dinu, apoi mingea ii revine, dar reluarea sa din cadere a trecut pe linga poarta
45′ Sfarsitul primei reprize PAUZĂ!
46′ A început repriza secundă!
46′ Rotariu intră în locul lui Curtean
48′ Cosmin Matei se resimte și nu mai poate continua
48′ Matei iese, intra Lazar
49′ Lazar primeste cartonas galben după ce il loveste cu cotul pe Patache
50′ Acsinte are arcada sparta si primeste ingrijiri
55′ GOL!!! Țucudean întoarce superb pe Ursu și înscrie
58′ Sut al lui Rotariu, mingea trece alaturi
59′ Sut al lui Hadnagy la coltul scurt, peste poarta lui Balgradean
61′ Iese Taban, intra Cirjan
65′ Botoşaniul este singura echipă fără străini utilizaţi în acest sezon. De asemenea, gruparea moldavă este formaţia cu cei mai puţini jucători folosiţi în primele 16 etape, doar 20
70′ Dragos Grigore se balbîie, dar Vraciu tine capul in pamant si nu reuseste sa suteze
72′ Elton trimite mult peste poarta de la marginea careului
77′ Cirjan reia periculos, dar Balgradean are o intervenite excelenta
80′ Iese Tucudean, intra Zougoula
80′ Boubacar primeste cartonas galben
85′ Dinamovistii nu mai forteaza, fiind multumiti cu rezultatul de pe tabela
86′ Vasvari primeste cartonas galben
87′ R. Radu intra in locul lui Hadnagy
89′ Centralul partidei Kovacs Istvan se află la al 12-lea meci în sezon. De două ori a condus Dinamo în stagiunea curentă, două înfrîngeri (1-2 Pandurii, 1-2 Astra). Tot două înfrîngeri a suferit şi Botoşaniul (1-2 cu Petrolul, 0-5 Astra).
90′ Cirjan primeste cartonas galben
92′ Croitoru centreaza din corner, Dinu reia cu capul, peste poarta insa
96′ R. Radu primeste cartonas galben