InternationalSport

SPORT | Cutremur la Wimbledon » Un necunoscut de 19 ani l-a eliminat în optimi pe Rafael Nadal!

Rafael Nadal a fost învins în optimile de finală de la Wimbledon de australianul Nick Kyrgios, locul 144 ATP, scor 6-7, 7-5, 6-7, 3-6.

Marea surpriză din această ediţie de la Wimbledon s-a produs în această seară cînd numărul 1 mondial s-a recunoscut învins după 4 seturi extrem de disputate.

Primele 3 seturi au fost încheiate în prelungiri, dintre care două în tie-break. Ambele au fost cîştigate de Kyrgios, în timp ce Nadal a cîştigat setul 2 cu 7-5.

Nadal şi-a pierdut serviciul în debutul setului 4 şi nu a mai putut reveni, iar acum poate pierde prima poziţie în clasamentul ATP. Sîrbul Novak Djokovici îl va depăşi în clasament dacă va cîştiga turneul de la Wimbledon.

Cine e necunoscutul care l-a învins
Nick Kyrgios este un tînăr de 19 ani, iar pînă acum nu a intrat în top 100 ATP. În prezent este pe poziţia 144, dar calificarea în sferturi de finală îl va urca pînă pe 66 în lume.

A cîştigat Australian Open la juniori
Nick Kyrgios este văzut ca o mare speranţă a tenisului australian, iar anul trecut a reuşit chiar să cîştige turneul de Mare Şlem din Australia în competiţia juniorilor.