Sport

SPORT | Curileac și Patache optimiști înaintea plecării la Petrolul

Portarul Vasile Curileac a facut un meci extraordinar duminica trecută cu Pandurii Târgu Jiu și are șanse mari ca luni seară să fie din nou pe teren.

„Ne aşteaptă un meci greu la Ploieşti în faţa unei echipe foarte bune a Ligii I. Pe teren propriu joacă bine, pun presiune pe adversar iar la început de meci, primele 20-25 de minute îi forţează pe adversari să greşească. Aşa au înscris multe goluri în acest campionat şi de aceea cred că este foarte important ca să nu primim gol la începtul jocului. Noi dacă vom fi concentraţi şi vom avea atitudinea necesară vom ieşi din acest meci cu punct sau puncte. Sincer să fiu nu contează cine va intra la ei în teren, cine va juca din primul minut. Având un lot atât de valoros nu are importanţă cine joacă sau cine nu. Dacă e 2-0 pentru noi şi luăm un gol la sfârşit, fie el marcat şi de Adi Mutu, şi câştigăm cu 2-1 voi fi cel mai fericit. Pentru noi sunt importante punctele pentru că ne dorim să terminăm cât mai sus în clasament”, a declarat Vasile Curileac, portarul FC Botoșani.

Fundaşul dreapta al FC Botoşani, Andrei Patache, a declarat că având în vedere perioada fastă prin care gruparea locală trece, echipa are forţa de a face un meci bun şi de a obţine un rezultat pe măsură la Ploieşti.

„Avem forţa să obţinem un rezultat pozitiv. Noi trecem printr-o perioadă bună şi sperăm să facem un joc bun şi să obţinem un rezultat pe măsură. Doar nu mergem acolo să admirăm stadionul şi pe jucătorii Petrolului şi să ne predăm. La fiecare meci încercăm să scoatem cât mai mult. Va fi frumos pe Ilie Oană. Suporterii fac o atmosferă însă nu se pune problema ca noi să fim timoraţi, să ne tremure şortul cum se spune. Cea mai mare plăcere este ca fotbalist să joc cu stadionul plin. Nu sunt frustrat că din căpitan am ajuns rezervă. Au fost colegi care au dat două goluri şi pe urmă au ajuns rezervă. Este decizia antrenorului şi o respect”, a declarat Andrei Patache.

Sursa: fcbotosani.ro