Liga 1

SPORT | Corona Brasov, singura nou-promovata care a fost invinsa. Vaslui a invins pe Rapid cu 2-1

Otelul Galati a debutat cu dreptul in noul sezon al Ligii 1, impunandu-se pe terenul celor de la Corona Brasov cu scorul de 1-0.

In prima repriza, gazdele au profitat de elanul debutului in Liga 1 si si-au creat cele mai mari ocazii de gol prin Coman, care a reluat de doua ori alaturi.

Chiar daca a avut o posesie superioara, Otelul nu a putut pune insa probleme la poarta adversa.

Dupa pauza, galatenii au devenit tot mai insistenti si au rata ocazie dupa ocazie la poarta gazdelor.

In cele din urma, Vasile Olaroiu a fost eliminat in minutul 72, iar Otelul a marcat imediat din penalti, prin brazilianul Marquinhos.

Din minutul 89, Corona a avut inca un eliminat, dupa ce Marius Burlacu a vazut al doilea cartonas galben.

Vasluiul a castigat cu Rapid

FC Vaslui a trecut la limita de Rapid, scor 2-1, in prima etapa a Ligii 1.

Cu o formatie alcatuita in mare parte din pusti, Rapid a avut un start de cosmar la Vaslui, unde tabela arata 2-0 dupa doar 20 de minute.

Lucian Sanmartean a prins un sut de zile mari de la 22 de metri in minutul 10 si l-a invins fara probleme pe Draghia.

Din minutul 20, scorul s-a facut 2-0, Liviu Antal finalizand cu un sut bine plasat langa bara din 12 metri.

La pauza, Marian Rada a aruncat pe teren inca un nume cu experienta, atacantul Ciprian Tanase, iar acesta a redus din diferenta in minutul 57 cu un sut deviat.

Rapid putea egala in minutul 82, insa Paun a reluat incredibil peste poarta goala din doar sase metri.

Etapa urmatoare, Rapid va primi vizita Viitorului Constanta, in timp ce FC Vaslui va intalni Dinamo in deplasare.