Alte sporturiSport

SPORT | Campionatul Mondial de handbal: Romania, victorie clara cu Tunisia

Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu dreptul la Cupa Mondiala din Serbia, elevele lui Gheorghe Tadici castigand prima partida din Grupa D, cu Tunisia, la o diferenta de 10 goluri, scor 27-17.

A fost un meci aflat in permanenta la discretia “tricolorelor”, sportivele din Africa nefiind niciodata cu adevarat periculoase.

De altfel, dupa ce au deschis scorul la primul atac al partidei, handbalistele din Tunisia n-au fost altceva decat un partener pentru un veritabil antrenament cu public.

Cristina Neagu, cu mare pofta de joc, si Mica Bradeanu au risipit rapid emotiile, punand o diferenta de cinci goluri, scor 6-1, pe tabela de marcaj in primele 10 minute.

Multumit de prestatia fetelor sale, selectionerul Tadici a folosit acest joc pentru a da unor handbaliste mai tinere ocazia de a strange cateva minute la un turneu final de Campionat Mondial.

De asemenea, au fost exersate intens faza defensiva, care ne-a iesit de minune in fata unor adversare modeste, si jocul in inferioritate numerica.

Gabriela Perianu, marcatoare a sase goluri, a fost desemnata “jucatoarea meciului”.

Urmatorul meci al Romaniei este programat luni seara, atunci cand Neagu & Co. vor intalni reprezentativa Australiei, probabil cea mai slaba din grupa.

Sursa: ziare.com