International

SPORT | Brazilia castiga finala Cupei Confederatiilor dupa un meci mare cu Spania – VIDEO

Brazilia castiga fara drept de apel finala Cupei Confederatiilor 2013 in compania Spaniei, scor 3-0, dupa un meci dominat copios pe Maracana de gazde, golurile fiind semnate de Fred (o “dubla”) si Neymar.

Startul a fost unul fulminant pentru gazde, care erau ajutati in tribune de peste 90.000 de oameni pe celebrul stadion Maracana. Fred a marcat in chiar minutul 2, dupa ce a profitat de o gafa defensiva a ibericilor. A fost o centrare de pe partea dreapta, Fred era cazut intre Pique si Arbeloa, a reusit insa sa controleze balonul si sa dea mingea peste Casillas, pentru 1-0.

Jocul a continuat la fel de alert, incantator, placut ochiului si extrem de deschis, aproape pe contre. Sansele au venit mai mult pentru brazilieni, care se apropiau din ce in ce mai des de careul lui Casillas. Pasele spaniolilor nu se legau, pressingul brazilian era din ce in ce mai sufocant, asa ca ocaziile nu puteau sa vina decat la poarta lui Iker.

Un Iker care a scos la mijlocul mitanului cu un mare reflex un sut al aceluiasi Fred. Odata cu sutul de la distanta al lui Iniesta, scos greu de Cesar, lucrurile au inceput sa curga mai usor pentru europeni. Torres a scuturat plasa laterala cu o lovitura de cap, dar marea sansa a Spaniei a venit pe final, cand Pedro a scapat singur cu Cesar, mingea il depasise pe brazilian, dar Luiz a aparut parca de nicaieri si a scos de pe linia portii un gol ca si facut.

Si cum fotbalul razbuna, de regula, ocaziile, prima parte s-a incheiat cu un alt gol al Braziliei, marcat de Neymar, gasit excelent in careu de Oscar, sutul primului cu stangul, nimicitor, fiind imparabil pentru Casillas. Un 2-0 la pauza care punea pe ganduri marea campioana a Europei si a lumii.

Desi Spania se gandea ca trebuie sa inceapa din prima secunda a partii a doua operatiunea de revenire pe tabela, tot Brazilia a fost acea echipa cu un start fabulos. Inca din minutul 47, astfel, Brazilia puncta pentru 3-0, prin acelasi Fred, sutul sau la coltul lung de la marginea careului fiind iarasi fara sperante pentru Casillas.

Insa ibericii puteau macar reveni ipotetic in joc, cateva minute mai tarziu, cand au primit un penalti, dupa un fault al lui Marcelo la Navas. Sergio Ramos nu a facut insa fata duelului psihologic cu Julio Cesar si a sutat alaturi…

Istoria era practic scrisa, ea insa a mai fost completata si de un cartonas rosu direct vazut de Pique, dupa un fault dur la Neymar.

Brazilia castiga pentru a treia oara la rand si a patra in total Cupa Confederatiilor, in timp ce Spania ramane fara acest trofeu in vitrina.

(foto: fifa.com)