Liga 1

SPORT | ATENTIE FC BOTOSANI! Poli Timisoara a reusit sa invinga la meciul de debut in Liga 1. 2-0 cu Dinamo Bucuresti!

Dinamo a inceput noul sezon al Ligii 1 cu o infrangere, “ros-albii” fiind invinsi la Timisoara de nou-promovata ACS Poli, scor 2-0.

Primul test al noului proiect din Stefan cel Mare a fost unul complet ratat, echipa “low cost” incropita de Ionut Negoita in aceasta vara, dupa vanzarea jucatorilor importanti, fiind depasita la toate capitolele de banateni.

Prima mare ocazie a venit la prima faza de poarta, Trandu executand bine o lovitura de la colt pentru Seroni, care s-a inaltat bine si a reluat putin pe langa vinclu.

In continuare, bucurestenii au incercat sa preia conducerea jocului, insa nu au avut altceva decat o posesie sterila, departe de poarta lui Nuno Claro. Demn de remarcat a fost doar sutul lui Rus, scos in corner de portarul portughez.

La capatul primei jumatati de ora, Naumovski a iesit hazardat din poarta si l-a secerat pe Szekely, arbitrul aratand punctul cu var. Trandu a executat penaltiul, insa a facut-o slab, trimitand mult peste poarta.

Golul a venit in minutul 39, atunci cand Seroni a recentrat de pe coltul lung un corner, Szekely s-a inaltat bine dintre aparatorii dinamovisti si a trimis cu capul in plasa portii dinamoviste.

Partea secunda a apartinut tot gazdelor, care isi puteau dubla avantajul in minutul 59. A fost o reluare cu capul a lui Seroni, pe coltul lung, iar Marovic, singur langa bara, nu a putut devia in poarta.

Dupa numai trei minute Danciulescu a gresit o pasa, Barbut a interceptat si a marcat dupa o cursa fabuloasa, de 60 de metri.

Naumovski a fost omul care a limitat proportiile scorului, Trandu avand golul trei in varful ghetei.

Dinamo pierde fara drept de apel primul meci al sezonului si se anunta o perioada dificila pentru “caini”.