Liga 1

SPORT | Astra s-a calificat in turul doi al Europa League

Astra Giurgiu s-a calificat in turul doi preliminar al Europa League dupa ce a invins formatia slovena Domzale cu scorul de 2-0. In prima mansa, giurgiuvenii s-au impus cu 1-0.

Prima repriza a avut un ritm alert, neobisnuit pentru aceasta perioada a sezonului. Slovenii au avut doua mari ocazii, la care Silviu Lung a avut interventii excelente.

Giurgiuvenii au raspuns si ei periculos, insa Fatai a prins o prima parte slaba si a ratat din doua pozitii excelente, de fiecare data singur cu portarul.

Astra a deschis scorul in cele din urma in minutul 50, dupa o faza confuza. Matel a centrat din banda dreapta, Dobrovolici a deviat, iar portarul Vidmar si-a bagat mingea in propria plasa.

Din minutul 62, scorul a devenit 2-0, Bukary punctand cu o reluare din fata portii dupa o pasa excelenta a lui Budescu.

Finalul confruntarii a fost linistit pentru Astra, care merge astfel in turul doi preliminar al Europa League.

Inaintea meciului s-a produs un moment penibil, jucatorii sloveni fiind tinuti la o poarta de acces a National Arena intrucat angajatii de la stadion nu gaseau cheile.

In turul urmator, Astra va intalni formatia cipriota Omonia Nicosia. Meciurile se vor disputa pe 18 si 25 iulie.