Primarul unei comune din Botoșani, singurul candidat la Primărie
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2019/11/ALEGERI-DOINA-SOPTICA-FLUTUR-82.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Situație inedită în judeţul Botoşani, unde primarul unei comune este singurul candidat la Primărie la alegerile locale din 9 iunie.
Primarul comunei Hănești, Costel Matei, este singurul care şi-a depus candidatura la Biroul Electoral de Circumscripţie Comunal. Edilul va candida pentru un nou mandat din partea Partidului Social Democrat (PSD), după ce timp de cinci mandate a reprezentat Partidul Naţional Liberal (PNL).
“Este o situaţie atipică. Până acum nu s-a mai întâmplat. Dacă vă uitaţi la rezultatele din anii anteriori, vedeţi că şi la PNL făceam nişte scoruri foarte mari, că lumea avea încredere şi probabil asta i-a descurajat pe alţii”, a declarat, pentru AGERPRES, Costel Matei.
Costel Matei a trecut de la PNL la PSD în urmă cu aproape două luni, după numirea la conducerea filialei teritoriale a PNL a omului de afaceri Valeriu Iftime. El a plecat din partid alături de alţi zece primari liberali.
La Consiliul Local al comunei Hăneşti există doar două dosare de candidatură, unul din partea PSD şi unul din partea PNL.