Important

LIGA A IV-A | DUELUL FRATILOR! Dragos Juncanaru si-a invins fratele mai mic in Luceafarul – AS Roma 0-2 – GALERIE FOTO

AS Roma s-a impus cu 2-0 in derby-ul etapei a 14-a disputat la Ipotesti in fata Luceafarului Mihai Eminescu. Desi au renuntat in aceasta la 12 jucatori, romanii au reusit sa se impuna destul de clar in meciul din deplasare.

Dupa ce timp de doi ani am avut un meci tensionat intre fratii Vasilachi, Ionut (AS Roma) si Marian (Luceafarul), odata cu revenirea lui Ionut la Luceafarul, astazi am avut parte de un alt meci al fratilor. Dragos Juncanaru (AS Roma) si-a invins fratele mai mic, Claudiu Juncanaru.

Partida a inceput bine pentru AS Roma care au deschis scorul chiar in minutul 3, atunci cand Carabus a patruns pe partea dreapta si i-a centrat lui Liuta, iar acesta a marcat fara probleme dupa ce  mingea sutata de el a fost deviata de un fundas advers. Prima mare ocazie a gazdelor a venit abia in minutul 21, atunci cand fostul jucator al Romei, Ionut Vasilachi, a executat bine o lovitura libera, dar Erdic a retinut bine de langa bara si i-a pus pe romani pe contraatac.

In repriza a doua gazele au avut doua contraatacuri bune, atunci cand atacantii de la Luceafarul a ramas unu la unu cu portarul romanilor, insa niciunul nu a reusit sa puna probleme serioase. In minutul 85, Irimia este faultat clar in careu, centralul arata punctul de la 11 m, iar Nutu inscrie fara probleme.

Scor final 0-2, iar AS Roma urca pe locul 3 in clasament la un punct in fata Luceafarului si la 9 puncte in spatele Avantului Albesti, echipa pe care o vor intalni etapa urmatoare la Roma.

Luceafarul: Purceac – Valenciuc, Leonte, Lungu D, Alecu – Vasilachi, Toni, Oniciuc, Juncanaru, Haisan  – Lungu S. Au mai intrat: Nechita, Tatarcan, Vieru, Ababei

AS Roma: Erdic – Bucatariu , Nutu, Giurgiuveanu, Juncanaru – Gradinariu – Podariu, Burlacu – Carabus, Liuta, Irimia. Au mai intrat: Miculaiciuc,  Bardita, Macovei, Asofronie.