Liga 1Sport

FCSB a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1

FCSB a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-1, și a revenit rapid pe primul loc în play-off. Roș-albaștrii au restabilit diferența de un punct față de rivala CFR Cluj, iar etapa viitoare vor juca pe terenul Academicii Clinceni, potrivit gsp.ro

După o primă repriză pe care Toni Petrea va trebui s-o șteargă rapid din memoria colectivă a echipei, jucătorii FCSB-ului s-au redresat după pauză și au întors în doar patru minute scorul nefavorabil de la pauză. Cel care a dat tonul come-back-ului a fost și cel mai bun om al partidei de la Giurgiu. Numele său e Octavian Popescu.

FCSB – FC Botoșani 2-1. Tavi Popescu, MVP-ul meciului

Vedeta care se afla în căutarea formei pierdute le-a dat o palmă zdravănă contestatarilor săi. A egalat printr-un șut de excepție de la 20 de metri – unul pe care, în mod sigur, nu-l va uita prea curând – și a primit nota 8 din partea reporterilor Gazetei.

Trimis pe teren în minutul 63, în locul „rătăcitului” Olimpiu Moruțan, Ionuț Panțâru, un jucător până recent ignorat de Gigi Becali, a adus golul victoriei, profitând de eroarea copilărească a goalkeeper-ului botoșănean. Panțâru a fost recompensat cu 7 de Gazeta Sporturilor.

Au fost și dezamăgiri în echipa FCSB-ului: Haruț, Oaidă, Șut, Moruțan, Istrate și Perianu au fost cu o viteză în minus, toți primind nota 5.

FCSB – FC Botoșani 2-1. Nota 1 pentru Eduard Pap

Din tabăra lui Marius Crotirou, Așkovski a fost cel mai bun, primind nota 8. La polul opus s-a situat, în mod evident, portarul Eduard Pap. Și-a „îngropat” definitiv echipa în minutul 70, când i-a pus mingea pe tavă lui Panțâru. A primit nota 1 și, mai mult ca sigur, a pierdut și locul de titular la FC Botoșani, o echipă care a avut mult de suferit din cauza portarilor în actualul sezon.