Liga 1Sport

FC Botoșani a învins Sepsi, scor 2-1 – FOTO

FC Botoșani a învins Sepsi, scor 2-1, în etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1.

Scorul în Moldova a fost deschis de fostul jucător al lui PSG, Hervin Ongenda, cu un șut la colțul scurt. Atacantul francez a înscris din pasa lui Andrei Patache în minutul 15.

Realdo Fili, un nou gol pentru Botoșani!

Avantajul moldovenilor a fost majorat la 3 minute după ce jucătorii au revenit de la cabine. Albanezul Realdo Fili, care a marcat o dublă și la ultimul meci disputat pe teren propriu, cu Clinceni, l-a driblat pe Florin Ștefan și a înscris pentru 2-0.

Andrei Patache, înger și demon pentru moldoveni

Patache a fost înger și demon pentru trupa lui Marius Croitoru. Fundașul de 33 de ani i-a pasat mingea lui atacantul lui Sepsi, Safranko, iar apoi și-a introdus mingea în propria poartă.

FC Botoșani se aproprie la 2 puncte de Sepsi Sf. Gheorghe, care ocupă poziția a 4-a. Locul ar putea conta la finalul sezonului dacă CS Universitatea Craiova câștigă Cupa României. Astfel, locul 4 va asigura calificarea în noua competiție. UEFA European Conference League.

FC Botoșani – Sepsi 2-1

Marcatori: Hervin Ongenda 15, Realdo Fili 48 / Andrei Patache 54 (autogol)