Sport

FC Botoșani a fost eliminată din Cupa României

Craiova a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, în ultima optime de finală a Cupei României.

Pe o vreme specifică perioadei anului în care ne aflăm – ninsoare, -4 grade Celsius și vânt puternic – Craiova a început ca din tun partida din Moldova, iar în minutul 1, Andrei Ivan obținea un penalty.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată fără emoții de Alex Cicâldău (‘3).

6 minute mai târziu, și gazdele ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă. Duelul din careul oltenilor purtat de Cîmpanu și Holzmann (‘9) a fost judecat greșit de „centralul” Marcel Bîrsan, care a lăsat jocul să continue.

Terenul a îngreunat mult intențiile de construcție ale ambelor echipe, iar ocaziile iscate de-a lungul partidei au survenit, în genere, în urma unor faze fixe. Ninsoarea s-a domolit în actul secund, când nici fazele de poartă nu au mai apărut. Până la final nu s-a mai marcat, iar Marinos Ouzounidis, noul antrenor al Craiovei, a debutat cu o calificare în „sferturile” Cupei!