Sport

Farul Constanța – FC Botoșani 8-0

Farul Constanța a făcut scorul campionatului. A câștigat cu Botoșani, 8-0, în etapa #19 din Superliga.

A fost un galop de sănătate la Ovidiu. Elevii lui Hagi au deschis scorul rapid, din minutul 11. Grameni a marcat din careu, cu un șut la lung. Alibec a dus scourl la 2-0 înainte de pauză. A ratat un penalty dat cu VAR, dar mingea respinsă de Pap a ajuns tot la el și a trimis fără emoții în poarta goală. După pauză, Botoșani s-a prăbușit.

Cu un om în minut din minutul 30, după eliminarea lui Șeroni, apărarea moldovenilor a fost spulberată de băieții lui Hagi. Pitu a marcat pentru 3-0, șut cu pământul de la mare distanță. ApoiVlad Morar a reușit o dublă-fulger, în doar 3 minute (66, 69). Alibec a dat și el al doilea gol, în minutul 74.

Al 7-lea gol a fost și reușita meciului. Șut superb al lui Kiki, din marginea careului, aproape de vinclu. Pap a atins mingea, dar nu a putut respinge. Alibec a dat și al treilea gol, în minutul 87. A marcat cu un șut plasat la colțul lung, din careu.

Farul este lider în Liga 1, cu 44 de puncte în 19 meciuri. Botoșani este pe 12, cu 20 de puncte, doar 3 peste UTA, echipa de pe primul loc retrogradabil.