InfractionalLocal
Botoșănean amendat cu 1.000 de lei pentru un transport ilegal de lemne
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2022/09/WhatsApp-Image-2022-09-01-at-10.05.57.jpeg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 22 august 2023, polițișii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au oprit pentru control, pe drumul județean D.J. 296 A, în comuna Răchiți, o autoutilitară condusă de un bărbat, de 62 de ani, din comuna Mihai Eminescu, care transporta material lemnos.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,34 metri cubi de material lemnos pe care o transporta.
Bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 1.000 de lei, iar materialul lemnos a fost supus confiscării.