![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2020/05/cod-galben-e1626076757505.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Județul Botoșani se află sub o nouă atenționare meteorologică tip cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, până în această seară, la ora 22.00.
Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, însoțite de descărcări electrice, intensificări ale vântului și, pe alocuri, vijelii și grindină.
Cantitățile de apă vor depăși 25 – 30 l/mp, izolat 40 – 60 l/mp.
Pentru a preveni situațiile de urgență, vă recomandăm respectarea următoarelor măsuri:
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
![✔](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/2714.png)
Pe platforma Națională de Pregătire pentru Situații de Urgență FII PREGĂTIT pot fi consultate ghidurile special create pentru a afla cum vă puteți proteja în diverse situații de urgență, generate de fenomene meteo extreme.
FURTUNĂ: https://fiipregatit.ro/ghid/furtuna/
INUNDAȚII: