Liga 1Sport

Academica Clinceni – FC Botoșani 1-1

Academica Clinceni a obținut o remiză contra celor de la FC Botoșaniscor 1-1, în runda a 11-a din Liga 1. Reușita ilfovenilor, semnată de Cascini, în minutul 77, a fost neregulamentară, mingea fiind trimisă cu mâna în poartă.
Este primul rezultat pozitiv obținut de Ionuț Chirilă după ce a preluat Academica Clinceni. Anterior, ilfovenii au fost eliminați din Cupa României de FC Buzău (1-2 d.p) și au pierdut duelul cu FCSB (2-3).După meci, Chirilă s-a declarat mulțumit de rezultat, de joc și susține că Academica a dominat FC Botoșani. Antrenorul a spus că nu a văzut foarte bine faza în care Cascini a înscris cu mâna și a vorbit despre problema cea mai mare cu care se confruntă echipa sa în prezent – lipsa unui atacant veritabil.

În urma acestei remize, Academica Clinceni rămâne pe ultimul loc, cu doar trei puncte strânse în 11 etape. În runda următoare, după pauza pentru meciurile echipelor naționale, formația lui Ionuț Chirilă va juca pe terenul Universității Craiova.