ImportantLiga 1Sport

SPORT | Astra – FC Botoşani, 2-1

Astra a făcut un pas important spre play-off după ce a câştigat cu FC Botoşani, la Giurgiu, în inferioritate numerică. În prima repriză, Alex Ioniţă a marcat al 10-lea gol în acest sezon, de la punctul cu var, după ce Oaidă l-a faultat în careu pe Belu. (9) Abang a lăsat-o pe Astra în inferioritate numerică, până la pauză. (30)

În repriza a doua Iliev le-a făcut cadou oaspeţilor o lovitură de pedeapsă, transformată de Roman. (62) Moruţan a fost aproape de gol, dar s-a înscris la poarta opusă. (83) Gazdele au prins pe picior greşit apărarea lui Costel Ilie iar Bellu a stabilit scorul final din pasa lui Le Tallec: Astra – FC Botoşani, 2-1.

În urma acestui rezultat, Astra ocupă locul 4, cu 37 de puncte, Botoşaniul e pe 5, cu 35 de puncte, în timp ce Viitorul şi Dinamo au câte un meci în minus şi au 34, respectiv 33 de puncte. Campionii României ocupă ultimul loc care asigură calificarea în play-off.