ImportantLiga 1Sport

SPORT | FC Botoșani o elimină pe CFR Cluj din 16-imile Cupei României!

O nouă surpriză în 16-imile de finală ale Cupei României. Liderul din Liga 1, CFR Cluj, a părăsit competiţia, după ce a pierdut în urma loviturilor de departajare cu FC Botoşani. La finalul celor 120 de minute, scorul a fost 1-1, iar moldovenii s-au impus cu 3-2 la 11 metri, unde Nistor, Păun şi Deac au ratat pentru echipa pregătită de Dan Petrescu.

Clujenii au condus cu 1-0 la Botoşani, după ce Omrani a deschis scorul în finalul primei reprize, dar gazdele au revenit şi au egalat în minutul 69, prin Rodriguez. Rezultatul a rămas neschimbat, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare.

Căpitanul Bordeianu a ratat, dar Jonathan, Moruţan şi Târnovan au transformat pentru echipa lui Costel Enache. Suficient pentru victorie, în condiţiile în care doar Mureşan şi Omrani l-au învins pe Pap.