ImportantLiga 1Sport

SPORT | FC Botoșani, prima înfrângere, după meciul cu CSU Craiova

FC Botoșani a pierdut meciul jucat în deplasare cu ocupanta locului 6, CSU Craiova, scor 0-1 în etapa a șasea a Ligii 1.

FC Botoșani a avut inițiativa în startul meciului, iar Mihai Roman a șutat puțin pe lângă poarta lui Calancea, în minutul 9. Prima ocazie importantă pentru CS U Craiova a venit abia în prelungirile primei reprize, când Gustavo a șutat de la distanță însă mingea a trecut puțin peste transversală.

În minutul 53, Mihai Roman a fost din nou la un pas de a deschide scorul dar mingea trimisă de el din lovitură liberă a lovit bara porții lui Calancea.

Partea a doua a reprizei secunde le-a aparținut gazdelor, care au marcat golul victoriei în minutul 79, când Zlatinski a trimis în poartă o mingea recentrată de Gustavo, după o pasă a lui Mitriță.

FC Botoșani rămâne cu 13 puncte, la egalitate cu CFR Cluj, însă coboară pe locul al doilea, în timp ce oltenii au urcat pe locul al treilea, la un punct în spatele primelor două clasate.

Sursa: gsp.ro