ImportantSport

SPORT | F.C. Botoșani râmâne în topul Ligii 1, după meciul cu F.C. Voluntari

FC Botoşani şi-a confirmat forma bună şi în deplasarea cu Voluntari. Omul începutului de sezon, Golofca a deschis scorul pe ”Ilie Oană” din Ploieşti, încă din minutul 11. Gazdele nu s-au speriat şi au reuşit egalarea cu zece minute înainte de pauză. Voduţ a făcut 1-1 cu primul său gol din acest sezon. Chiar când să intre la cabine, Golofca a reuşit dubla dintr-o fază suspectă de ofsaid.

La zece minute de la reluare, Daniel Popa i-a pasat decisiv lui Lorand Fulop pentru 3-1. Voluntariul nu a cedat nici la acest scor, dar Cobrea s-a opus la şutul lui Voduţ. Pe final, Răuţă a fost eliminat direct la o fază în care putea să-i rupă piciorul lui Popa. Gazdele au terminat jocul cu doi oameni mai puţin, după ce şi portarul Balauru a văzut roşu, după o fază semnalată de asistent.
Rămas fără schimbări, Niculescu a decis să-l trimită pe Voduţ între buturi. Atacantul a avut chiar și o intervenție bună în noua ipostază, dar, până la final, nu s-a mai marcat.

Voluntari – Botoşani s-a terminat 1-3 şi moldovenii rămân în topul Ligii 1, cu 10 puncte din 12 posibile.

Sursa: digisport.ro