InfractionalLocal
Un șofer turmentat s-a ales cu un dosar penal
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2023/07/WhatsApp-Image-2023-07-09-at-14.36.59.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
La data de 2 iunie 2024, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 3 Hlipiceni au oprit pentru control, pe drumul public, din comuna Hlipiceni, un autoturism condus de un bărbat, de 64 de ani, din aceeași localitate.
Întrucât emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recolatarea de probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.