Un medic din Botoșani a fost nevoit să ceară sprijinul Poliției. A fost agresat de aparținatorul unei paciente
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2023/08/WhatsApp-Image-2023-08-16-at-16.04.55.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Printre vorbe bune și mulțumiri din partea pacienților, dar și a aparținătorilor, medicii se mai confruntă și cu situații mai puțin plăcute. Angajații din sănătate ajung să fie înjurați sau chiar amenințați.
Medicul șef al Secției de Chirurgie Generală, Iulian Preda, a fost nevoit să ceară sprijinul oamenilor legii, după ce a fost agresat de aparținatorul unei paciente.
Medicul spune că bărbatul, care venise după mama sa de 87 de ani, care fusese internată la Chirurgie. l-a agresat verbal pe holurile secției de la etajul 6 al spitalului.
”A venit băiatul la mine și spus că mă dă pe Facebook și pe WhatsApp. L-am invitat respectuos pe hol. Făcea așa multă agitație că celelalte paciente, doamne în vârstă, s-au speriat. L-am rugat să părăsească secția și a spus că Nu! (…). Am sunat la 112 la Poliție și am spus: fie mă bat cu el, fie veniți și îl luați . Se ajunsese în acel punct în care dialogul era inutil. (…) Când m-am întors era și încătușat și mi-a spus: uite ce ai făcut! Băieții l-au săltat”, a declarat medicul.