Tânărul de 18 ani, care a bătut și tâlhărit un bărbat pe stradă, a ajuns în arestul IPJ Botoșani
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2015/05/IPJ-POLITIE-2-e1454341305359.jpg?resize=480%2C320&ssl=1)
Instanța de judecată și-a însușit propunerea organelor judiciare și a dipsus arestarea preventivă pentru 30 de zile a tânărului, de 18 ani, din comuna Pomârla, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie calificată.
Fapta a constat în aceea că, la data de 31 octombrie 2022, în timp ce se deplasa pe drumul public, din comuna Pomârla, s-ar fi întâlnit cu persoana vătămată, un bărbat, de 55 de ani, din aceeași localitate, pe care a deposedat-o de bunurile pe care le avea asupra sa, prin folosirea violenței.
După aplicărea loviturilor, victima a rămas inconștientă, iar tânărul de 18 ani a părăsit locul faptei, ulterior, fiind identificat de polițiști, în localitatea Todireni.
Bunurile sustrase în urma activității infracționale, constând într-un telefon mobil, bani și țigări au fost recuperate și predate persoanei vătămate.
Bărbatul a fost întrodus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani.