Stop violenței în mediul școlar! – FOTO
![](https://i0.wp.com/www.gazetabt.ro/wp-content/uploads/2024/04/ELEVI-DARABANI-2.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Miercuri, 10 aprilie 2024, la Școala Gimnazială „Leon Dănăilă” Darabani și la Școala Gimnazială „Dimitrie Brândză” Viișoara, în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Botoșani – Biroul de Siguranță Școlară, s-au desfășurat activități care s-au concentrat pe sensibilizarea elevilor cu privire la aspecte juridice legate de portul și utilizarea ilegală a obiectelor periculoase, precum și asupra conștientizării consecințelor faptelor ilegale.
La activitate au participat 381 de elevi din învățământul gimnazial și 20 cadre didactice.
„Inspectoratul Școlar Județean Botoșani sprijină orice inițiativă a unităților de învățământ și a instituțiilor abilitate, menită să promoveze un mediu școlar sigur în vederea desfășurării unui act educațional performant.” a declarat inspectorul școlar general, prof. Bogdan Gheorghe SURUCIUC