Liga 1

SPORT | “U” Cluj, victorie de rasunet pe terenul Astrei

Universitatea Cluj a obtinut o victorie de rasunet in etapa a 25-a a Ligii 1, ardelenii impunandu-se, scor 2-1, pe terenul Astrei Giurgiu, ocupanta locului secund in clasamentul la zi.

Intalnirea de la malul Dunarii a inceput in nota de dominare a gazdelor, care au cautat poarta lui Niculescu din primele minute. Treptat, “studentii” clujeni au reusit sa echilibreze partida si sa tina balonul departe de propriile buturi.

Mai mult, in minutul 27 Universitatea putea deschide scorul, insa sutul lui Buleica a lovit bara portii lui Lung junior.

Cinci minute mai tarziu ardelenii reuseau totusi sa dea lovitura la Giurgiu, Borza marcand cu un sut superb, din lovitura libera.

Astra a incercat sa dea o replica rapida, dar Fatai a sutat pe langa poarta iar apoi entuziasmul gazdelor s-a stins.

Dupa pauza portarul Niculescu a iesit gresit din poarta si a comis un hent la marginea careului, numai ca vedeta gazdelor, Budescu, nu a putut fructifica lovitura libera. Ba chiar oaspetii au avut sansa de a se desprinde pe tabela, insa Tony a trimis peste poarta din sase metri iar Muzac a lovit bara.

Pe final de meci Enache a comis un hent in propriul careu iar arbitrul Iulian Dima a aratat punctul cu var. Muzac a executat si a inscris cu siguranta, rispind emotiile pentru clujeni, care au obtinut o victorie ce se poate dovedi vitala pentru ei in economia campionatului.

In prelungirile meciului Ratiu a comis si el un hent in propriul careu iar golgheterul Budescu a redus din diferenta transformand penaltiul.

Echipele de start:

Astra Giurgiu: S. Lung – Matel, Gaman, Muresan, Morais – Takayuki, Yahaya – Tembo, Budescu, Distefano – Fatai

U Cluj: Niculescu – Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola – A. Popa II, Bucsa – Borza, Muzac, Buleica – Dedu