International

SPORT | Sahtior – Dortmund, remiza disputata. Lucescu, egalat in minutul 87

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Borussia Dortmund, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor. Sahtior a condus de doua ori, dar a fost de fiecare data egalata.

Echipa lui Mircea Lucescu a resimtit in startul meciului cele doua luni de pauza, iar mijlocul terenului a fost dominat de Borussia Dortmund.

Blaszczykowski a tras din toate pozitiile, Santana a trimis cu capul in transversala in minutul 17, insa cei care au deschis scorul au fost ucrainenii.

Contrar cursului jocului, croatul Darijo Srna a adus bucuria in tribunele de pe DonBass Arena, cu un sut din lovitura libera de la 21 de metri, in minutul 31.

Doua minute mai tarziu, ucrainenii au fost la un pas de majorarea scorului, insa centrarea lui Tyson a fost respinsa in ultimul moment de Schmelzer.

La pauza s-a intrat insa cu un scor egal, Dortmund reusind sa puncteze in minutul 41. O centrare din banda dreapta l-a gasit nemarcat pe Lewandowski, care, dupa un luft, a avut noroc si a inscris cu un sut langa bara.

Repriza secunda s-a disputat sub spectrul echilibrului, elocventa fiind si posesia egala afisata in minutul 60.

Totusi, Sahtior a trecut in avantaj pe tabela de marcaj in minutul 68, dupa un gol de toata frumusetea reusit de Douglas Costa, jucator trimis pe teren abia de sase minute.

Fotbalistul brazilian a preluat excelent in careul nemtilor si a inscris cu o reluare acrobatica, din intoarcere.

Sahtior a incercat sa ‘inghete’ jocul pe finalul meciului, dar acest lucru nu le-a iesit baietilor lui Lucescu.

Borussia Dortmund a profitat de o faza fixa in minutul 87, iar Hummels a punctat cu capul din marginea careului mic, dupa o lovitura de la colt, stabilind si scorul final.