International

SPORT | Petrolul s-a distrat in Europa League!

Petrolul Ploiesti a castigat clar, scor 3-0, intalnirea jucata joi seara, pe teren propriu, cu Vikingur (Insulele Feroe), in prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

Asa cum era de asteptat, “lupii galbeni” au dominat intalnirea de la un cap la altul si au luat un avantaj linistitor in vederea mansei retur.

Dupa mai multe ratari mari, ploiestenii au deschis scorul in minutul 26, prin Lucas, care a punctat cu un sut de la 15 metri.

Detinatoarea Cupei Romaniei a continuat sa atace, dar n-a mai perforat poarta adversa pana la fluierul final al primei reprize.

In mitanul secund, trupa lui Cosmin Contra si-a marit avantajul imediat, mai exact in minutul 48. Grozav a luat o actiune pe cont propriu si a marcat cu largul concurs al portarului advers.

A urmat un penalti irosit de Hamza, pentru ca in minutul 68 acelasi Grozav sa stabileasca scorul final al disputei, cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Mansa secunda va avea loc saptamana viitoare, in Feroe.