ImportantLiga 1Sport

SPORT | FC Brașov – FC Botoșani 0-1

Botoșaniul s-a întors cu cele trei puncte de sub Tâmpa. Trupa lui Leo Grozavu a câștigat cu 1-0 pe terenul Brașovului și a urcat astfel pe locul 7 în clasament, cu 37 de puncte.

Angrenați în lupta pentru evitarea retrogradării, brașovenii ținteau o victorie în fața Botoșaniului, însă moldovenii au fost o nucă prea greu de spart. Partida a fost una anostă, cu puține faze importante la cele două porți. În prima repriză, “stegarii” au cerut un penalty în minutul 32, dar Radu Petrescu a fost de neclintit. Oaspeții au răspuns prin Ngadeu, care nu l-a putut învinge însă pe Mutu din doar câțiva metri (’39).

Jocul s-a mai animat în actul secund. Novakovic a semnat ratarea meciului, după ce nu a reușit să reia în plasă dintr-o poziție mai mult decât ideală (’64). Țâră a avut și el golul în bocanc, dar Ngadeu a respins de pe linia porții șutul acestuia (’71). Cei care au dat însă lovitura au fost botoșănenii. Hadnagy a lovit letal spre finalul meciului, cu o lovitură de cap imparabilă (’81).

Brașovenii au căutat golul egalizator, dar defensiva Botoșaniului a rezistat până la final. “Stegarii” rămân astfel cu 28 de puncte după 26 de etape și tremură în lupta pentru menținera în Liga I.

Sursa: looktv.ro